Badanie UBM, czyli ultrabiomikroskopia dźwiękowa, to specjalistyczne badanie diagnostyczne, które umożliwia uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów przedniego odcinka gałki ocznej, za pomocą fali ultradźwiękowych o bardzo wysokiej częstotliwości. Wykorzystuje się je m.in w diagnostyce jaskry czy zaćmy – dwóch najczęściej występujących chorób oczu.
W Centrum Medycznym CONTACT-MED w Łodzi wykonujemy badanie UBM jako jedyny ośrodek w regionie. Badanie wykonujemy za pomocą specjalnego aparatu USG, którego głowica wytwarza fale ultradźwiękowe o częstotliwości 20 MHz, co pozwala uzyskać zwiększoną głębię ostrości o 70%, zwiększoną rozdzielczość poprzeczną o 27% i wysoką rozdzielczość osiową.
Co to jest badanie UBM?
Ultrabiomikroskopia (UBM) umożliwia badanie przedniego odcinka oka, czyli tej części gałki ocznej, która znajduje się przed siatkówką i odpowiada za prawidłowe skupianie światła i przekazywanie obrazu na siatkówkę. Przedni odcinek oka składa się m.in. ze spojówki, rogówki, twardówki, komory przedniej, tęczówki, kąta przesączania, ciała rzęskowego oraz soczewki. UBM umożliwia diagnozowanie struktur znajdujących się za tęczówką, których inne technologie nie potrafią zobrazować.
Jakie są wskazania do ultrabiomikroskopii gałki ocznej?
UBM oka daje możliwość wizualizacji mikrostruktury zmian patologicznych przedniego odcinka gałki ocznej, dlatego jest stosowane w diagnozowaniu chorób, takich jak jaskra, torbiele czy nowotwory oka. Stosuje się je również przy ocenie stanów pourazowych. UBM pokazuje, w jaki sposób dochodzi do podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego przy jaskrze, z kolei w urazach gałki ocznej obrazuje stopień uszkodzenia gałki i pozwala ocenić charakter oraz usytuowanie ewentualnych ciał obcych. Badanie UBM okuliści wykorzystują także podczas kwalifikacji do zabiegów, takich jak np. operacje jaskry, zabieg usunięcia zaćmy czy zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki RLE.
Refrakcyjna wymiana soczewki RLE, Łódź
Jakie są przeciwskazania do wykonania badania UBM?
Istnieją również pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia ultradźwiękowej biomikroskopii oka. Należą do nich m.in.: niedostateczna przejrzystość oka, zakażenia oka, szczególnie zakażenie rogówki lub tęczówki. Przeciwskazaniem są również przebyte niedawno zabiegi chirurgiczne oka, jak zabieg usunięcia zaćmy czy operacje siatkówki. W takiej sytuacji należy odczekać pewien czas, zanim wykona się badanie UBM. Decyzję o przeprowadzeniu badania podejmuje lekarz okulista na podstawie indywidualnej oceny pacjenta i jego stanu zdrowia.
W jaki sposób przebiega badanie UBM?
Przed wykonaniem badania UBM pacjent powinien poinformować swojego lekarza o tym, jakie leki zażywa na co dzień. Na wizytę należy wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną (skierowanie od lekarza – jeżeli zostało wystawione w wersji papierowej oraz wyniki badań). Przed badaniem pacjent zostaje również poinformowany o tym, jak długo będzie trwała diagnostyka.
Przed badaniem oko jest znieczulone specjalnymi kroplami i osłonięte tzw. rozwórką, która zapobiega mruganiu podczas badania. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Po podaniu znieczulenia, lekarz zakłada na powierzchnię oka cienką, plastikową komorę, którą wypełnia solą fizjologiczną lub żelem. Następnie, przykłada do oka specjalną sondę UBM i porusza nią, aby uzyskać różne przekroje oka. Ultradźwięki odbijają się od struktur oka i są rejestrowane przez urządzenie ultrasonograficzne. Obrazy są wyświetlane na monitorze w czasie rzeczywistym i zapisywane do późniejszej analizy.
Niedługo po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Bezpośrednio po wykonanym badaniu może pojawić się dyskomfort i niewielkie podrażnienie spojówek oraz zaczerwienienie oka. Niekiedy pojawiają się także tymczasowe zaburzenia widzenia. Objawy ustępują samoistnie do godziny po badaniu.