LECZENIE CHORÓB ROGÓWKI
leczenie astygmatyzmu, skrzydlika i zespołu suchego oka
W Centrum Medycznym CONTACT-MED diagnozujemy i leczymy choroby rogówki. To zewnętrzny element gałki ocznej, który jest przezroczystą tkanką o grubości około 0,5 mm. To dzięki rogówce światło dociera do oka. Nie ma w niej naczyń krwionośnych, ale jest silnie unerwiona. Choroby rogówki mogą objawiać się światłowstrętem, nadmiernym łzawieniem, problemami z ostrością widzenia, bólem oka czy uczuciem piasku w oczach. Nieleczone objawy mogą się nasilać, a konsekwencją może być nawet trwałe uszkodzenie rogówki.
Najczęstsze choroby rogówki
Do najczęstszych schorzeń i chorób rogówki, które diagnozujemy i leczymy w Centrum Medycznym CONTACT-MED należą:
- Zespół suchego oka – pojawia się, gdy łez w oku jest zbyt mało lub mają one nieprawidłowy skład. Zadaniem łez jest nawilżanie gałki ocznej i oczyszczanie jej z kurzu oraz bakterii. Zespół suchego oka objawia się m.in. uczuciem piasku w oczach, czasowym zaburzeniem ostrości widzenia czy zaczerwienieniem oczu. Najprostszą metodą leczenia jest stosowanie specjalnych kropli wspomagających właściwe nawilżanie gałki ocznej (tzw. sztuczne łzy). Inne metody leczenie zespołu suchego oka to zabieg oczyszczenia gruczołów Meiboma, które znajdują się w brzegach powiek oraz zabieg zamknięcia ujścia kanalików łzowych, dzięki któremu łzy dłużej pozostają na powierzchni oka.
- Skrzydlik – jest zmianą degeneracyjną spojówki, która polega na wrastaniu tkanki włóknisto-naczyniowej w rogówkę. Choć zmiana jest niezłośliwa, w niektórych przypadkach może doprowadzić do powstania poważnych blizn na rogówce, które z kolei mogą spowodować utratę wzroku. W większości przypadków nie powoduje jednak powikłań, ale konieczna jest właściwa diagnoza i terapia. Skrzydlik w zaawansowanym stadium może zaburzać widzenie – wtedy konieczny jest zabieg polegający na jego usunięciu
Inną dolegliwością, którą diagnozujemy i leczymy w Centrum Medycznym CONTACT-MED jest także astygmatyzm, czyli wada wzroku związana z nierównością rogówki. Wówczas, rogówka oka ma nieregularny kształt, przez co nie jest w stanie utworzyć punktu obrazowego na siatkówce oka. Bardzo często astygmatyzm powiązany jest również z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Jedną z metod leczenia choroby jest korekcja wady wzroku za pomocą okularów z soczewkami cylindrycznymi lub soczewek kontaktowych torycznych. W Centrum Medycznym CONTACT-MED stosujemy również bezpieczną oraz trwałą metodę korekcji RLE, która polega na całkowitym zastąpieniu naturalnej soczewki oka sztuczną soczewką wewnątrzgałkową o odpowiedniej dobranej mocy korekcji. Zabieg chroni jednocześnie przed zachorowaniem na zaćmę i przebiega identycznie, jak zabieg usunięcia zaćmy.
W Centrum Medycznym CONTACT-MED stosujemy również opatrunki z błony owodniowej, które przyśpieszają proces odbudowy i regeneracji rogówki, np. po oparzeniach czy w przypadku trudno gojących się uszkodzeń.