Wszystko, co warto wiedzieć o badaniu USG Dopplera
Spis treści:
- Czym jest efekt Dopplera?
- Kiedy wykonać badanie ultrasonografii dopplerowskiej?
- Jak przebiega badanie USG Dopplera i jak się do niego przygotować?
- Diagnostyka i leczenie chorób naczyń krwionośnych w CONTACT-MED w Łodzi
Badanie USG Doppler to specjalistyczne badanie obrazowe, które pozwala ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Dzięki niemu lekarz może zobaczyć, jak szybko krew płynie przez tętnice i żyły, w jakim kierunku się porusza oraz czy występują jakieś przeszkody na jej drodze. Badanie stanowi podstawę w diagnostyce problemów żylnych i pozwala wykryć nieprawidłowości oraz zmiany chorobowe zarówno żył kończyn dolnych, jak i tętnic szyjnych.
Czym jest efekt Dopplera?
Efekt Dopplera to zjawisko fizyczne polegające na zmianie częstotliwości fali wysłanej przez obiekt względem fali rejestrowanej przez inny obiekt, do której dochodzi, jeśli obiekty te poruszają się względem siebie. Najłatwiej zobrazować to na przykładzie syreny karetki pogotowia – gdy karetka zbliża się, słychać syrenę jako wyższy dźwięk, a gdy się oddala – jako niższy. Tak wygląda efekt Dopplera w praktyce.
Ultrasonografia dopplerowska wykorzystuje efekt Dopplera podczas badania stanu żył i tętnic w kierunku zdiagnozowania ewentualnych nieprawidłowości – np. niedrożności tętnic, zatorów żylnych, tętniaków, żylaków kończyn dolnych. Fala ultradźwiękowa wysyłana przez głowicę aparatu USG przenika ciało, a następnie odbija się od będącej w ruchu krwi i powraca do głowicy. Na tej podstawie lekarz chirurg naczyniowy może ocenić, w których miejscach przepływ krwi jest wolniejszy, gdzie krew się cofa i gdzie przepływ został zablokowany.
- Czytaj więcej: Kiedy warto udać się do chirurga naczyniowego?
Kiedy wykonać badanie ultrasonografii dopplerowskiej?
Badanie USG Dopplera wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku podejrzenia zmian miażdżycowych oraz choroby zakrzepowej żył. To również podstawowe badanie diagnozujące żylaki kończyn dolnych i inne choroby układu krążenia.
Doppler żył kończyn dolnych, Łódź
Do innych wskazań do wykonania USG Doppler zalicza się m.in.:
- pajączki naczyniowe w obrębie kończyn dolnych,
- wady serca,
- zmiany nowotworowe.
USG Dopplera pozwala także na monitorowanie efektów po zabiegach naczyniowych, np. chirurgicznym usunięciu żylaków, skleroterapii lub zabiegu laserowym. Stosuje się je również w diagnostyce problemów ze strony tętnic szyjnych oraz tętnic kręgowych. Ponadto ultrasonografia dopplerowska jest wykorzystywana do monitorowania przebiegu chorób takich, jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Dzięki badaniu Dopplera można również wykryć problemy z przepływem krwi w łożysku podczas ciąży, co pozwala na szybką interwencję w przypadku zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka.
Jak przebiega badanie USG Dopplera i jak się do niego przygotować?
Podczas badania USG Dopplera pacjent leży w takiej pozycji, która umożliwi lekarzowi najlepszą wizualizację badanej części ciała. Lekarz smaruje badane miejsce żelem i przykłada głowicę aparatu USG, którą przesuwa po skórze. Ta wysyła fale dźwiękowe, które odbijają się od struktur wewnątrz ciała, tworząc obraz na monitorze. Podczas badania słychać również charakterystyczne dźwięki przepływu krwi, które mogą być wskazówką dla lekarza, że w danym miejscu wystąpiły chorobowe zmiany. Całe badanie USG Dopplera trwa zwykle około 15-20 minut, a wyniki otrzymuje się niedługo po jego zakończeniu.
Badanie USG Dopplera nie wymaga szczególnego przygotowania, chyba że dotyczy naczyń w obrębie jamy brzusznej – wówczas należy przyjść na czczo. Do nielicznych przeciwwskazań do wykonania ultrasonografii dopplerowskiej należą uszkodzenia skóry, takie jak oparzenia, otwarte rany czy inne urazy. W takich przypadkach lekarz zazwyczaj decyduje o przełożeniu terminu badania.
Diagnostyka i leczenie chorób naczyń krwionośnych w CONTACT-MED w Łodzi
W Centrum Medycznym CONTACT-MED w Łodzi diagnozujemy i leczymy choroby naczyń krwionośnych. Wykonujemy badanie USG Dopplera oraz specjalizujemy się w operacyjnym leczeniu żylaków i pajączków naczyniowych. Wykonujemy takie zabiegi, jak m.in. skleroterapia, laserowe usuwanie żylaków EVLT czy usuwanie żylaków metodą klasyczną, taką jak stripping.
Nieleczone żylaki mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakrzepowe zapalenie żył, owrzodzenia żylne, a nawet zator płucny. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który oceni stan naczyń krwionośnych i dobierze odpowiednią metodę leczenia.
Potrzebujesz konsultacji z chirurgiem naczyniowym?
USG Dopplera polega na wykorzystaniu zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbijają się od krwinek płynących w naczyniach krwionośnych (tzw. efekt Dopplera). Następnie fala dźwiękowa jest przetwarzana na obraz badanej części ciała.
USG Dopplera to bezpieczne i nieinwazyjne badanie. Pacjent może jedynie odczuwać lekki dyskomfort wynikający z delikatnego ucisku głowicy w badanym miejscu oraz chłód żelu na skórze.
Wyniki badania USG Dopplera odczytuje lekarz specjalista chirurgii naczyniowej. Podczas analizy zwraca uwagę m.in. na prędkość i kierunek przepływu krwi, szerokość naczynia, morfologię naczynia oraz szuka na obrazie wszelkich przeszkód, które mogą utrudniać przepływ krwi, takich jak zakrzepy, zwężenia czy tętniaki.