Jak przygotować się do operacji oczu?
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka, który odgrywa kluczową rolę w wielu aspektach naszego życia. Niekiedy jego funkcje mogą być zaburzone w wyniku występujących wad wzroku i innych chorób oczu. Niektóre przypadki wymagają podjęcia leczenia zabiegowego, które może być jedynym sposobem na poprawę widzenia. Jak przygotować się do operacji oczu?
Spis treści
Jakie są rodzaje zabiegów okulistycznych
Krok pierwszy: wizyta kwalifikująca i badania
Krok drugi: o czym pamiętać przed zabiegiem?
Krok trzeci: o czym pamiętać w dniu zabiegu?
Jakie są rodzaje zabiegów okulistycznych?
Istnieje wiele zabiegów okulistycznych, ale ogólnie można podzielić je na zabiegi lecznicze, zabiegi korekcyjne i zabiegi okuloplastyczne. Zabiegi lecznicze wykonywane są po to, aby leczyć choroby takie, jak zaćma, jaskra, odwarstwienie siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej. Są to przede wszystkim zabiegi mikrochirurgiczne, które polegają na ingerencji w gałkę oczną, np. w celu wymiany soczewki wewnątrzgałkowej przy zaćmie lub usunięcia ciała szklistego z wnętrza gałki ocznej przy odwarstwieniu siatkówki. Mogą być to również zabiegi laserowe, które stosuje się m.in. w leczeniu jaskry lub w terapii chorób siatkówki.
Innym rodzajem zabiegów okulistycznych są iniekcje doszklistkowe, czyli zastrzyki do wnętrza gałki ocznej, które stosuje się w przypadku leczenia takich chorób, jak zwyrodnienie plamki żółtej AMD lub cukrzycowy obrzęk plamki DME. Zabiegi lecznicze są całkowicie lub częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby dowiedzieć się, czy dany zabieg okulistyczny jest finansowany przez NFZ, należy skontaktować się z lekarzem okulistą lub placówką medyczną, która wykonuje zabiegi okulistyczne. Można to również sprawdzić za pośrednictwem IKP (Internetowego Konta Pacjenta).
Zabiegi korygujące wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm to tzw. zabiegi chirurgii refrakcyjnej. Mogą obejmować chirurgię wewnątrzgałkową np. zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki RLE, zabieg wszczepienia soczewek fakijnych, jak i zabiegi laserowe, takie jak laserowa korekcja wzroku. Są to zabiegi, które mogą mieć charakter zarówno leczniczy, jak i estetyczny, jednak nie są refundowane przez NFZ.
Innym rodzajem zabiegów okulistycznych są także tzw. zabiegi okuloplastyczne, które mają na celu leczenie schorzeń i deformacji powiek, oczodołów, dróg łzowych. Zaliczamy do nich m.in operacje zeza, plastykę powiek czy usuwanie narośli na powiekach.
Krok pierwszy: wizyta kwalifikująca i badania
Każdy zabieg okulistyczny poprzedza kompleksowa wizyta kwalifikująca, podczas której lekarz okulista ocenia stan oczu, bada wzrok i weryfikuje stopień zaawansowania choroby lub wady wzroku. Na podstawie badań diagnostycznych może wykluczyć czynniki, które stanowiłyby przeciwskazanie do wykonania zabiegu, takie jak np. inne choroby oczu czy choroby współistniejące (np. cukrzyca). Podczas kwalifikacji okulista tłumaczy również jak będzie przebiegać zabieg, poinformuje o możliwych ryzykach oraz o wskazaniach związanych z rekonwalescencją po zabiegu.
Ważnym elementem wizyty kwalifikującej jest rozmowa o aktualnym stanie zdrowia pacjenta, przyjmowanych lekach, występujących chorobach współistniejących. Dlatego warto na taką wizytę zabrać ze sobą dokumentację medyczną czy spis przyjmowanych stale leków. Należy również dostarczyć aktualne (nie starsze niż 2 miesiące) wyniki badań, takie jak: morfologia krwi, elektrolity (sód, potas), poziom cukru we krwi, EKG.
Umów wizytę kwalifikującą do operacji oczu
Podstawowe badania, jakie mogą zostać wykonane podczas kwalifikacji do operacji oczu, to m.in. badanie ostrości wzroku, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie OCT, badanie dna oka, pola widzenia, topografii rogówki. Niektóre badania diagnostyczne mogą być wykonane przy pomocy środka rozszerzającego źrenicę, przez co mogą pojawić się tymczasowe wahania ostrości widzenia oraz nadwrażliwość na światło. Do takich badań należą m.in. angiografia fluoresceinowa, niekiedy także badanie OCT.
Krok drugi: o czym pamiętać przed zabiegiem?
Proces przygotowania do operacji oczu będzie uzależniony od rodzaju zabiegu, jaki będzie wykonywany. Inne zalecenia będą obowiązywały w przypadku przygotowania do zabiegu usunięcia zaćmy, witrektomii, a inne w przypadku zabiegów laserowych czy iniekcji doszklistkowych. Większość zabiegów okulistycznych jest obecnie wykonywana w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że niedługo po zakończonej operacji pacjent może wrócić do domu.
Przed operacją oczu zaleca się przede wszystkim, aby zrezygnować z palenia papierosów i ograniczyć do minimum spożycie alkoholu czy kofeiny, które mogą zwiększyć ryzyko powikłań po operacji. Należy także zrezygnować ze spożywania niektórych leków, takich jak np. Aspiryna, Polopiryna, Acard, Acesan.
Krok trzeci: o czym pamiętać w dniu zabiegu?
W dniu zabiegu pacjent powinien być wypoczęty, wolny od wszelkich infekcji, przeziębień, zmian typu opryszczka, przyczyniających się do ogólnego osłabienia organizmu, w tym również narządu wzroku. Dzień przed operacją warto umyć włosy, ponieważ po operacji oczu przez kilka dni należy unikać kontaktu oczu z wodą i schylania się. W dniu zabiegu nie należy stosować kremów ani balsamów do twarzy, szczególnie w okolicach oczu. Panie powinny także zrezygnować z makijażu i biżuterii.
Zarówno po zabiegu laserowym, korekcji wad wzroku, jak i operacji mikrochirurgicznej (np. zabiegu usunięcia zaćmy), warto mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które ochronią wrażliwe oczy przed promieniowaniem UV.
Sprawdź: Najważniejsze informacje i dokumenty dla Pacjenta wymagane w Centrum Medycznym CONTACT-MED