Zaburzenia widzenia u młodzieży: kiedy udać się do specjalisty?
Spis treści:
- Najczęstsze przyczyny zaburzeń widzenia u młodzieży
- Kiedy nastolatek powinien zgłosić się na badanie wzroku?
- Propozycje korekcji wzroku dla młodzieży – kiedy okulary, a kiedy soczewki kontaktowe?
- Rodzaje okularów korekcyjnych i badania wzroku dla młodzieży w Contact-Med
Wczesne wykrycie wad wzroku pozwala powstrzymać ich dalsze postępowanie oraz znacznie zmniejsza codzienny dyskomfort młodych ludzi. Centrum Medyczne Contact-Med oferuje szeroką gamę badań, które pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnych schorzeń wzroku i natychmiastowe podjęcie leczenia oraz dopasowanie korekcji.
Najczęstsze przyczyny zaburzeń widzenia u młodzieży
Wzrok nastolatków może pogarszać się z różnych powodów. Jednym z ważniejszych są czynniki genetyczne, ale obecnie coraz częściej diagnozuje się problemy ze wzrokiem powstałe na skutek nadmiernego korzystania z urządzeń cyfrowych. Co ważne, nie wszyscy wiedzą, że nieprawidłowa postawa ciała, np. podczas nauki czy korzystania z komputera również może zwiększać ryzyko pogarszania się wzroku.
Przykładem tak rozwijającej się wady wzroku jest np. krótkowzroczność. Może być związana z dużą ilością czasu spędzanego na patrzeniu z bliska (np. na ekran komputera czy smartfonu). Cyfrowe zmęczenie oczu, powodowane długotrwałą ekspozycją na światło niebieskie, może skutkować również suchością oczu i uczuciem pieczenia.
U coraz młodszych pacjentów, stwierdzany jest również astygmatyzm, czyli zaburzenie wynikające z nieregularnej krzywizny rogówki. Astygmatyzm może pojawić się na skutek ciągłego mrużenia oczu, niekorygowanej wady wzroku lub też czynników genetycznych.
Do pogarszania się wzroku u młodych i starszych osób przyczynia się również niewielka ilość czasu spędzanego na zewnątrz i w kontakcie z zielenią. Spędzanie całych dni we wnętrzach i przy sztucznym oświetleniu jest ważnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wad wzroku.
Kiedy nastolatek powinien zgłosić się na badanie wzroku?
Zaburzenia widzenia, jeśli są nieleczone, znacznie wpływają na jakość życia nastolatków. Mogą odbijać się na ich wynikach szkolnych, możliwości rozwijania hobby czy nauki ulubionych sportów.
Objawy, które mogą wskazywać na konieczność konsultacji z okulistą to m.in. trudności w czytaniu z daleka (tablicy szkolnej, znaków drogowych). Dodatkowo na uwagę zasługuje również częste mruganie, pocieranie oczu i często występujące bóle głowy. Jeśli nastolatek doświadcza problemów ze wzrokiem, może też czuć się nadmiernie zmęczony, a w przypadku dużych wad — nawet unikać pewnych aktywności.
Regularne badania wzroku, takie jak badanie pola widzenia oraz inne badania diagnostyczne, które można wykonać w poradni okulistyczne,j pomagają wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości i podjąć leczenie.
Propozycje korekcji wzroku dla młodzieży – kiedy okulary, a kiedy soczewki kontaktowe?
Obecnie powszechnie dostępne są dwie główne metody korekcji wzroku u dzieci i nastolatków: okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe.
Obie metody mają swoje zalety, jednak wybór odpowiedniej formy korekcji zawsze należy skonsultować indywidualnie z okulistą, który na podstawie badania wzroku oraz wywiadu lekarskiego wskaże, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania soczewek.
Soczewki kontaktowe są dobrym rozwiązaniem dla młodzieży aktywnej fizycznie. Niezbędne jest jednak dokładne zapoznanie nastolatka z metodami pielęgnacji soczewek. Centrum Medyczne Contact-Med, dysponując zapleczem optycznym, oferuje pomoc w doborze optymalnych rozwiązań dopasowanych do potrzeb młodych pacjentów. Optometrysta pomoże znaleźć idealne soczewki oraz przekaże wiedzę dotyczącą ich zakładania, ściągania i higieny.
Rodzaje okularów korekcyjnych i badania wzroku dla młodzieży w Contact-Med
Optyk Łódź w Centrum Medycznym Contact-Med dostarcza szeroką gamę okularów korekcyjnych dla młodzieży, pośród których z pewnością każdy pacjent znajdzie coś dla siebie. W ofercie optyka (tylko na zamówienie) znajdują się także okulary „zerówki” przeznaczone do ochrony przed światłem niebieskim.
Centrum Medyczne Contact-Med w Łodzi oferuje kompleksową opiekę okulistyczną, w tym diagnostykę chorób oczu i wad wzroku, a także leczenie zachowawcze i zabiegowe. Dzięki odpowiedniej diagnostyce możliwe jest nie tylko wykrycie problemów, ale i monitorowanie ich przebiegu w czasie. Regularne wizyty w klinice okulistycznej w Łodzi mogą opóźnić powstawanie dalszych wad wzroku i skutecznie korygować te już zaistniałe.
Twoje nastoletnie dziecko potrzebuje wizyty u okulisty?
Obecny tryb życia sprawia, że coraz więcej młodych ludzi doświadcza problemów ze wzrokiem, głównie takich jak krótkowzroczność, astygmatyzm i zespół suchego oka.
Większość wad wzroku wymaga korekcji, której można dokonać za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Dobranie mocy jednych i drugich powinno przebiegać w gabinecie optometrysty lub okulisty. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie korekcji wzroku zmniejsza ryzyko szybkiego pogarszania się wady.
Zaleca się, aby młodzi pacjenci niedoświadczający problemów ze wzrokiem badali się profilaktycznie raz w roku. Proste badanie wzroku obejmuje badanie pola widzenia, ocenę funkcjonowania gałek ocznych, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Osoby ze stwierdzonymi wadami powinny odwiedzać okulistę nawet dwa razy w roku — zgodnie z zaleceniami lekarza.