Trudno dziś jest wyobrazić sobie funkcjonowanie bez urządzeń elektronicznych: smartfonów, tabletów, laptopów, komputerów. Wpisały się w naszą codzienność, pomagając nam w pracy, podczas nauki czy po prostu ułatwiając życie. Przed ekranami urządzeń elektronicznych spędzamy coraz więcej godzin, a nasze oczy narażone są za ich sprawą na długotrwały kontakt ze światłem niebieskim, które w dużych ilościach może nadwyrężać nerwy wzrokowe.
Czym jest światło niebieskie?
Światło niebieskie to naturalne zjawisko występujące w przyrodzie, które stanowi część widzialnego spektrum światła słonecznego. Emitują je również urządzenia cyfrowe takie, jak smartfony, monitory LCD/LED, tablety, laptopy. Długotrwałe narażenie na działanie światła niebieskiego, szczególnie tego emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych, może powodować różne problemy ze wzrokiem i zaburzenia koncentracji oraz snu. A w skrajnych przypadkach może również prowadzić do wielu poważnych chorób, np. związanych z uszkodzeniem siatkówki oka. Zaburzeniu ulegają wówczas procesy metaboliczne, które zachodzą w siatkówce oka, co prowadzi do powstawania znacznie większej ilości wolnych rodników uszkadzających komórki receptorowe.
Cyfrowe zmęczenie wzroku – przyczyny
Cyfrowe zmęczenie wzroku (ang. digital eye strain), czasem nazywane również syndromem widzenia komputerowego (ang. computer vision syndrome), to zespół dolegliwości, które pojawiają się na skutek długotrwałego kontaktu naszych oczu ze światłem niebieskim emitowanym przez ekrany urządzeń elektronicznych. Ten rodzaj światła niebieskiego w dużych ilościach powoduje, że nerwy wzrokowe nieprzerwanie kurczą się i rozluźniają, aby właściwie zogniskować obraz.
Według statystyk, cyfrowe zmęczenie wzroku dotyka od 40 do nawet 90% osób korzystających z urządzeń elektronicznych! Najbardziej narażeni są pracownicy biurowi, twórcy cyfrowi, programiści, graficy, gamerzy i inne osoby, które przez większość dnia pracują z ekranami takich urządzeń. Patrzenie na ekran z bliskiej odległości przez długi czas powoduje, że mięśnie oczu pracują bez przerwy, co prowadzi do ich zmęczenia. Dodatkowo, wpatrując się w ekran monitora lub smartfona mrugamy rzadziej, co może prowadzić do wysychania powierzchni gałek ocznych i rozwoju zespołu suchego oka.
Cyfrowe zmęczenie wzroku– objawy wzrokowe
Objawy cyfrowego zmęczenia wzroku dotyczą zarówno funkcjonowania narządu wzroku, jak i aparatu łzowego. Przede wszystkim mogą pojawić się takie dolegliwości, jak: odczuwalna suchość oczu, pieczenie i zaczerwienienie oczu, nadmierne łzawienie, uczucie piasku pod powiekami, zaburzenia koncentracji, częste bóle głowy. Oprócz tego mogą pojawić się również dolegliwości związane z widzeniem, takie jak: zmiana percepcji barw, problemy z prawidłową akomodacją, nadwrażliwość na światło, niewyraźne widzenie, niekiedy także wrażenie widzenia podwójnego i „mroczki” przed oczami.
Okulista lub optometrysta może rozpoznać zespół widzenia komputerowego podczas rutynowego badania wzroku, oceniając pracę i reakcje oczu.
Jak chronić swoje oczy?
Cyfrowe zmęczenie wzroku (CZW) to dolegliwość, która nie jest klasyfikowana jako choroba, a jej objawy wynikają z przewlekłego zmęczenia narządu wzroku, dlatego są zazwyczaj odwracalne – kluczowa jest tutaj odpowiednia profilaktyka wzroku. Całkowite ograniczenie światła niebieskiego nie jest dziś możliwe – ze względu na wymagania współczesnego świata i rozwój nowoczesnych technologii, ale też fakt, że światło niebieskie emituje także słońce. Jednak dbając o odpowiednią ochronę i higienę pracy przed komputerem, możemy ograniczyć wpływ światła niebieskiego na nasz wzrok oraz ogólną kondycję zdrowotną.
Jak chronić oczy przed negatywnym wpływem światła niebieskiego?
- Rób regularne przerwy od ekranu – możesz zastosować zasadę 20/20/20, polega ona na robieniu przerw co 20 minut podczas pracy przed monitorem. Podczas przerwy należy patrzeć na punkt umieszczony daleko od nas, minimum 20 stóp (6 metrów) przez około 20 sekund.
- Nawilżaj oczy – stosuj krople nawilżające do oczu, które nie zawierają konserwantów.
- Używaj okularów ze specjalnym filtrem ochronnym – okulary z filtrem światła niebieskiego (tzw. okulary biurowe) mogą pomóc w zmniejszeniu zmęczenia oczu i poprawić jakość snu. Taki filtr w postaci specjalnej powłoki naniesiony jest na soczewki okularowe.
- Stosuj właściwe ustawienia ekranów urządzeń mobilnych – włącz funkcję ochrony wzroku dostępną niemal na każdym smartfonie, tablecie, komputerze. Możesz również dopasować jasność ekranu, wielkość czcionek.
Należy pamiętać również o właściwej pozycji ciała przyjmowanej podczas pracy przed komputerem i ustawieniu monitora lub laptopa w odpowiedniej odległości. Zgodnie z zaleceniami American Optometric Association, ekran powinien być ustawiony w taki sposób, żeby znajdował się między 15 a 20° poniżej linii wzroku.
Zadbaj o wzrok z CONTACT-MED
W Centrum Medycznym CONTACT-MED zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób oczu oraz korekcją wad wzroku takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm. Wykonujemy również profilaktyczne badania wzroku, które osoby dorosłe powinny wykonywać przynajmniej raz na dwa lata. Posiadamy także własny Punkt Optyczny, w którym pomagamy dobrać nie tylko korekcję, ale i okulary do zadań specjalnych, wzbogacone o specjalne powłoki uszlachetniające, takie jak np. filtr światła niebieskiego dla osób na co dzień pracujących przed komputerem.
Dowiedz się więcej: Optyk CONTACT-MED