Zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu naturalnej soczewki oka są zwykle skutkiem starczowzroczności i/lub zaćmy. W pierwszym przypadku soczewka oka wraz z wiekiem staje się mniej elastyczna, co przyczynia się do osłabienia akomodacji. W drugim soczewka oka traci swoją przeźroczystość, staje się brunatna i „twarda”. Rozwiązaniem problemu mogą być sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe, stosowane podczas zabiegu usunięcia zaćmy lub refrakcyjnej wymiany soczewki RLE.
Czym jest naturalna soczewka oka?
Naturalna soczewka oka to przeźroczysta i elastyczna struktura wewnątrz oka, która jest otoczona tzw. torebką i znajduje się między tęczówką a ciałem szklistym. Jej główną funkcją jest skupianie światła na siatkówce oraz dostosowywanie się kształtem do odległości, z której obserwujemy obiekt (zjawisko akomodacji).
Czym są soczewki wewnątrzgałkowe?
Soczewki wewnątrzgałkowe (IOL) to sztuczne implanty, które mają za zadanie naśladować funkcje naturalnej soczewki oka, gdy ta nie działa prawidłowo. Są wszczepiane do oka pacjenta w miejsce naturalnej soczewki. Soczewki IOL stosowane są podczas zabiegów usunięcia zaćmy lub soczewkowej korekcji wad wzroku RLE, która umożliwia pozbycie się wady wzroku, w tym starczowzroczności. Moc soczewki dobierana jest indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta. Sztuczny implant jest wykonany ze specjalnych biokompatybilnych, lekkich i miękkich materiałów, których oko nie odrzuca.
Badanie biometrii oka i obliczenie mocy sztucznej soczewki
Dzięki rozwojowi współczesnej medycyny, dostępne systemy operacyjne umożliwiają stworzenie planu unikalnych cech oka pacjenta i przeniesienie ich na obraz „nakładany” na rzeczywisty obraz oka podczas zabiegu. Jest to tzw. biometria oka, która jest podstawowym badaniem wykonywanym podczas kwalifikacji pacjenta do zabiegu usunięcia zaćmy lub refrakcyjnej wymiany soczewki RLE. W przypadku doboru soczewki wewnątrzgałkowej, ocenie podlega m.in. długość gałki ocznej, grubość rogówki czy krzywizna rogówki.
Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych w leczeniu zaćmy
Soczewki IOL mają różny kształt,wielkość oraz właściwości, ze względu na unikatowość parametrów ludzkiego oka. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych, które pozwalają na ostre widzenie w jednym, dwóch lub w trzech dystansach: bliskim (ok. 40 cm, czytanie), średnim (ok. 80 cm, praca przy komputerze) lub dalekim (powyżej 100 cm, orientacja przestrzenna).
Soczewki jednoogniskowe
To rodzaj soczewek wewnątrzgałkowych, który w przypadku zabiegu usunięcia zaćmy jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Soczewka koryguje widzenie do jednej odległości (dali lub bliży). Pacjenci najczęściej wybierają soczewki jednoogniskowe, które korygują widzenie na odległość, natomiast do czytania książki lub podczas pracy przed komputerem stosują dodatkową korekcję okularową. Soczewki jednoogniskowe występują w wersji sferycznej lub asferycznej – drugi rodzaj wyróżnia się stosunkowo lepszym załamywaniem światła, poprawą kontrastu i jakości widzenia. Ma to znaczenie szczególnie u osób, które często jeżdżą samochodem lub pracują w słabszych warunkach oświetleniowych.
Leczenie zaćmy z NFZ w CONTACT-MED
Soczewki dwuogniskowe
Ten rodzaj soczewek wewnątrzgałkowych umożliwia wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Implanty są wyposażone w dodatkowe właściwości, takie jak np. filtry UV i światła niebieskiego. W tym przypadku pacjent ma skorygowane widzenie na obie podstawowe odległości (blisko, daleko), ale może wciąż potrzebować dodatkowej korekcji do odległości pośrednich, np. podczas pracy przed komputerem.
Soczewki toryczne
To rozwiązanie dla osób, które mają astygmatyzm. Występują w wersji jednoogniskowej lub wieloogniskowej. Implanty korygują tę wadę wzroku i mają na celu chronić oczy przed promieniowaniem UV, poprawiają również kontrast widzenia i zmniejszają ryzyko wystąpienia AMD (zwyrodnienia plamki żółtej).
Soczewki wieloogniskowe zaawansowane
Zaawansowane soczewki multifokalne (wieloogniskowe) są stosowane zarówno w zabiegach usunięcia zaćmy, jak i soczewkowej korekcji wad wzroku RLE. Zapewniają ostre widzenie we wszystkich odległości, naśladując naturalne zdolności akomodacyjne oka. Posiadają również dodatkowe właściwości, m.in filtry UV i światła niebieskiego.
Soczewki EdoF
To tzw. soczewki wewnątrzgałkowe o pogłębionej głębi ostrości. Zapewniają wyraźne widzenie z daleka i z odległości pośrednich oraz poprawiają widzenie z bliska, w dzień jak i w nocy dzięki wykorzystaniu technologii EDoF i wieloogniskowej.
Diagnostyka i leczenie wad wzroku i zaćmy w Centrum Medycznym CONTACT-MED
Wybór odpowiedniej soczewki wewnątrzgałkowej to ważna decyzja, którą pacjent może podjąć tylko raz i ma ona wpływ na jego dalsze funkcjonowanie. Dostępne obecnie różne rodzaje soczewek IOL posiadają wiele właściwości: korygują występujące wady wzroku oraz mogą zapobiegać rozwojowi zaćmy w przyszłości (refrakcyjna wymiana soczewki RLE).
W Centrum Medycznym CONTACT-MED zajmujemy się diagnostyką i leczeniem wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność. Wykonujemy operacje usunięcia zaćmy oraz refrakcyjną wymianę soczewki RLE, którą rekomendujemy dla osób po 40. roku życia, z pierwszymi objawami starczowzroczności.