Żylaki to nie tylko problem estetyczny, ponieważ niosą za sobą inne, dużo poważniejsze dolegliwości. Oprócz ciężkich i opuchniętych nóg, nieleczone mogą skutkować rozwojem niewydolności żylnej lub zakrzepowego zapalenia żył. Najczęściej pojawiają się na nogach, w szczególności w okolicach ud i łydek. Z pewnością, nie należy ich lekceważyć, a im szybciej podejmiemy odpowiednie leczenie, tym lepsze efekty uzyskamy.
„Żylaki usuwamy przez cały rok, jednak należy pamiętać, że latem najbardziej dają o sobie znać, a dodatkowo wysokie temperatury utrudniają zachowanie prawidłowej higieny po zabiegu. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, chorujących na cukrzycę, czy zmagających się z problemem nadwagi i otyłości. Przy niższych temperaturach okres rekonwalescencji będzie mniej uciążliwy, dlatego wiosna to bardzo dobry czas na pozbycie się problemu.” – tłumaczy dr. n. med. Konrad Janowski z Centrum Medycznego CONTACT-MED, specjalista chirurgii ogólnej oraz chirurgii naczyniowej.
Co to są żylaki?
Żylaki powstają na skutek niewydolności układu krążenia, w wyniku której żyły zaczynają nienaturalnie się poszerzać. To żyły o krętym przebiegu, które widać przez skórę gołym okiem. W odróżnieniu od pajączków naczyniowych, żylakom towarzyszą charakterystyczne uwypuklenia oraz dodatkowe objawy. Najczęściej dotyczą kończyn dolnych i w takim przypadku mogą być uznane za kliniczny objaw przewlekłej choroby żylnej (PchŻ).
Wśród klasyfikacji żylaków wyróżnia się:
- Żylaki pierwotne – które występują najczęściej, a ich powstawanie to wynik wrodzonego braku zastawek, nieprawidłowej angiogenezy lub zaburzonej syntezy elastyny i kolagenu w obrębie ścian żylnych.
- Żylaki wtórne – które powoduje niewydolność żył głębokich, przebyta zakrzepica żył głębokich, a także urazy lub stany zapalne żył powierzchniowych.
Jakie są objawy żylaków?
W początkowym stadium choroby, żylaki „nie bolą” i wiążą się jedynie z nieestetycznym wyglądem, dlatego często Pacjenci bagatelizują problem, nie zdając sobie sprawy, że dolegliwość może być skutkiem rozwijającej się choroby niewydolności żylnej. Czasem żylakom towarzyszą inne dokuczliwe objawy, które zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie – to wtedy najczęściej Pacjent zgłasza się do lekarza.
Objawy towarzyszące występowaniu żylaków to m.in.:
- obrzęki,
- „tępy” ból nóg,
- dyskomfort i uczucie pełności, rozpierania,
- uczucie zmęczonych i ciężkich nóg,
- bolesne skurcze łydek,
- pieczenie,
- zespół niespokojnych nóg (RLS)
- występowanie świądu.
Przy zaawansowanej postaci schorzenia może również dojść do pęknięcia żylaka i krwotoku. Nieleczone choroby żylne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia! A do głównych powikłań nieleczonych żylaków należą m.in: trudno gojące się owrzodzenia, zakrzepowe zapalenie żył, czy zator tętnicy płucnej.
Poradnia chirurgii naczyń CONTACT-MED
U kogo najczęściej pojawiają się żylaki?
Problem żylaków stosunkowo częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn. Jest to uwarunkowane m.in. żeńskimi hormonami płciowymi, które negatywnie wpływają na mięśniówkę naczyń krwionośnych i osłabiają żyły. Inne przyczyny występowania żylaków u kobiet to także:
- noszenie wysokich obcasów,
- antykoncepcja hormonalna,
- ciąża i zaparcia.
Jednakże, nie tylko kobiety są narażone na wystąpienie choroby żylaków, ponieważ u mężczyzn mogą one równie nierzadko wystąpić – szczególnie przy zwiększonym wysiłku fizycznym, np. podczas wykonywania ćwiczeń siłowych lub podnoszenia ciężarów w trakcie pracy. Chorobę żylaków może ogółem spowodować kilka czynników, do których należą przede wszystkim skłonności genetyczne i wiek Pacjenta. Niekorzystny wpływ mają także: skłonność to otyłości, palenie papierosów, siedzący tryb życia i zła dieta – w szczególności spożywanie dużej ilości soli i alkoholu.
Inne czynniki ryzyka występowania żylaków to:
- zaburzenia hormonalne,
- nadciśnienie żylne,
- brak ruchu,
- praca siedząca,
- wykonywanie zawodu związanego z wielogodzinnym staniem,
- noszenie obcisłych ubrań,
- nadmierne nagrzewania skóry, np. podczas opalania.
Metody leczenia żylaków
„Leczenie żylaków rozpoczyna się od wykonania badania USG Doppler, czyli USG przepływu żył i tętnic, które pozwala ocenić stan zdrowia żył, dzięki czemu lekarz będzie mógł zaproponować Pacjentowi najbardziej efektywne leczenie. Obecnie istnieje wiele opcji leczenia żylaków, które obejmują przede wszystkim metody uciskowe, skleroterapię, podawanie leków, a także metody chirurgiczne i leczenie wewnątrznaczyniowe.” – wyjaśnia specjalista chirurgii ogólnej oraz chirurgii naczyniowej Centrum Medycznego CONTACT-MED.
W początkowym stadium żylaków, najczęściej zaleca się kompresjoterapię, która polega na noszeniu specjalnych pończoch uciskowych, o różnym stopniu ucisku. Inną metodą leczenia choroby żylaków w początkowej fazie rozwoju jest także farmakoterapia. Natomiast zaawansowana, przewlekła niewydolność żylna będzie wymagała już specjalistycznych metod zabiegowych. Wyróżniamy kilka metod takiego leczenia:
- Leczenie operacyjne – stripping, miniflebektomia, kriostripping,
- Leczenie termiczne – laser, fale radiowe, para wodna,
- Leczenie chemiczne – skleroterapia płynna i piankowa, kleje tkankowe.
Dowiedz się więcej o leczeniu żylaków
W Centrum Medycznym CONTACT-MED w Łodzi wykonujemy wszystkie niezbędne badania diagnostyczne w kierunku chorób naczyń oraz wykonujemy zabiegi usunięcia żylaków, w tym m.in.: skleroterapię teleangiektazji (pajączków) i żylaków, operacje żylaków kończyn dolnych za pomocą lasera naczyniowego oraz przy użyciu metod klasycznych.
dr n. med. Konrad Janowski to Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, z ponad 20-letnim doświadczeniem w leczeniu chorób żył i 10-letnim stażem w zakresie chirurgii ogólnej i naczyniowej. Od wielu lat jest asystentem Oddziału Chirurgii Naczyniowej Szpitala MSW w Łodzi. Zajmuje się leczeniem (w tym operacjami klasycznymi i endowaskularnymi) tętniaków aorty piersiowej i brzusznej, tętniaków innych tętnic (poza tętnicami mózgowia), miażdżycy tętnic kończyn dolnych (angioplastyki wewnątrznaczyniowe), zwężeń tętnic domózgowych. Wykonuje skleroterapię teleangiektazji (pajączków) i żylaków, operacje żylaków kończyn dolnych za pomocą lasera naczyniowego oraz przy użyciu metod klasycznych. Dr n. med. Konrad Janowski posiada również doświadczenie w diagnostyce ultrasonograficznej naczyń obwodowych – USG Doppler.